Trusst CT290-402S Box Truss 0.25m
SKU: CT290-402S Categories: ,
The Trusst CT290-402S is a professional rated 25cm length of 290mm box trussing. Perfect for creating amazing structures, rigs or lighting podiums
PID: 450
In stock
Add to Quote
Shipping Info
Order Online for Delivery
or visit any of our 7 showrooms to purchase your items.
(Stock availabilities below)
4 in stock
Web
Online 4 in stock
Updating stores stocks...
Seen a cheaper price elsewhere?
We'll match it!
Price Match
Price Match
Free Shipping
Free Shipping
This item comes with free shipping. Shipping fees may apply to other products.
Pay /mth for 12 months interest free. Fees apply.
  • Manufactured from high-grade and lightweight aluminum which is easy for transportation and setup
  • Independently tested and TUV-certified for safety and uniformity
  • Carefully crafted by SLV-certified welders
  • Compatible with many TRUSST® accessories to create an astonishing and custom presentation
  • Includes connecting hardware
Length: 0.25m
Outer diameter tube: 2 in (50 mm)
Dimensions: 290 x 290 mm
Wall thickness: 2 mm