Power Dynamics PDCOMBO-18 Portable Sound System – 1800W
Power Dynamics 1800W portable sound system features intelligent DSP, an 18″ subwoofer, and 10″ satellite speakers, delivering powerful and clear audio. Perfect for DJs, karaoke, and presentations, it ensures immersive sound and easy transport for any event.
PID: 7518
Out of stock
Order Online for Delivery
or visit any of our 7 showrooms to purchase your items.
(Stock availabilities below)
Out of stock
Web
Online Out of stock
Updating stores stocks...
Seen a cheaper price elsewhere?
We'll match it!
Price Match
Price Match
Shipping Calculator
Pay /mth for 12 months interest free. Fees apply.
Experience powerful and consistent audio with Power Dynamics PDCOMBO-18 1800W Active Sound System. Specifically, it’s designed for mobile DJs doing house parties, karaoke shows, presentations, and much more. This professional-grade system features an intelligent digital sound processor with 3 presets (DJ, LIVE, FLAT), ensuring optimal sound design for any environment.
The Combo – 18″ Subwoofer & 10″ Speakers
In fact, the system includes an 18″ subwoofer with a 10″ voice coil, delivering deep bass within a frequency range of 32Hz to 90Hz. Also, complementing the subwoofer are two 10″ satellite speakers, each equipped with a 1.5″ midrange voice coil and a 1.35″ tweeter, covering frequencies from 90Hz to 18kHz for clear tones. Together, this subwoofer and speaker combo will fill any venue with powerful, immersive sound.
Portability for Performers
PDCOMBO-18 Extra Features:
  • BT wireless for audio streaming
  • Electronic limiter for audio control
  • +5dB switch for boosting input signal
Speaker Set
  • Class-D amplifier 600W + 2x 150W RMS
  • Using BT wireless technology for audio streaming
  • 24bit 96KHz DSP with 3 presets
  • Electronic limiter
  • Electronic crossover
  • Volume control for subwoofer and satellite speakers
  • Mono/Stereo switchable
  • NL2 output connectors
  • Lightweight with integrated carrying handles
  • Power on delay
  • Including wheels and 2x 5m speaker cable
Brand Power Dynamics
Product colour Black
Features Speaker pole mount
Playback options BT streaming
Input connections 6.3mm Jack, RCA, XLR (3-pin)
Output connections NL-4, XLR (3-pin)
Output power: Max 1800W
Output power: RMS 900W
Output power: Speaker RMS 150W
Output power: Subwoofer RMS 600W
Amplifier type Class D
Tweeter type High Compression Driver
Diameter tweeter 1.35″
Diameter midrange 10″
Diameter woofer 18″
Voice coil 3″
Magnet type Ferrite
Magnet weight 80 oz
Frequency response 32Hz – 18.000Hz
Dispersion 90° x 60°
Impedance 4 Ohm
Crossover frequency 80Hz
SPL @ 1W/1m 96dB
SPL max 123dB
Dimensions: Per speaker 283 x 290 x 470mm
Dimensions: Subwoofer 500 x 600 x 570mm