Shure BLX288B58-K14 Dual Wireless Handheld Microphone System
SKU: BLX288B58-K14 Categories: ,
PID: 3297
In stock
Add to Quote
Shipping Info
Order Online for Delivery
or visit any of our 7 showrooms to purchase your items.
(Stock availabilities below)
4 in stock
Web
Online 4 in stock
Updating stores stocks...
Seen a cheaper price elsewhere?
We'll match it!
Price Match
Price Match
Free Shipping
Free Shipping
This item comes with free shipping. Shipping fees may apply to other products.
Pay /mth for 12 months interest free. Fees apply.
Shure BLX14CVL Wireless Lapel Microphone System – K14
The BLX Vocal Wireless System from Shure joins world-class design and construction with simple and easy setup and operation, featuring QuickScan frequency selection and the precision-engineered Beta 58A® vocal microphone capsule for optimised for lead vocal performance. Legendary sound and performance, right out of the box.
Included: BLX88 dual channel wireless receiver; 2 BLX2 handheld transmitters with integrated Beta 58A® supercardioid dynamic microphone capsules; 2 microphone clips; PS23 power supply , WA621 color id caps and URT2 rack tray (optional accessories).
You can also find the best frequency for your location with the Shure Frequency Calculator.
  • Great Audio Response
  • 50Hz to 15kHz Frequency Response
  • Transmission Range 614-638MHz (K14) or 662-686MHz (K14)
  • Includes Receiver and BETA58A Handheld Microphone
  • Up to 14 hours battery life (handheld)
  • Trusted world wide by industry professionals
  • Great for speeches, vocalists, performers, and presenters
  • Ability to run up to 12 compatible systems per frequency band
  • Durable Construction
  • Up to 91m (LOS) operating Range
Product Type Dual Wireless Handheld Microphone
Transmission Frequency (K14) 614 – 638MHz
Capsule Type BETA58A
Frequency Response 50Hz – 15kHz
Batteries 2 x AA Alkaline (each microphone)
Battery Life Up to 14Hrs (battery dependent)
Power Supply (receiver) 12–15 V DC @ 160 mA (BLX88, 320 mA)