Laserworld CS-1000RGB MKIII Analogue Laser Projector 1000mW
SKU: CS-1000RGB Categories: , ,
The Laserworld CS-1000RGB MKIII is an Analogue Laser Projector 1000mW. This powerful semi-professional pure diode laser is capable of intense standard laser effects like; beams, waves and tunnels but also basic graphics
PID: 3712
In stock
Add to Quote
Shipping Info
Order Online for Delivery
or visit any of our 7 showrooms to purchase your items.
(Stock availabilities below)
1 in stock
Web
Online 1 in stock
Updating stores stocks...
Seen a cheaper price elsewhere?
We'll match it!
Price Match
Price Match
Free Shipping
Free Shipping
This item comes with free shipping. Shipping fees may apply to other products.
Pay /mth for 12 months interest free. Fees apply.
Laserworld CS-1000RGB MKIII Analogue Laser Projector
The Laserworld CS-1000RGB MKIII is an Analogue Laser Projector 1000mW. This powerful semi-professional pure diode laser is capable of intense standard laser effects like; beams, waves and tunnels but also basic graphics. The CS-1000RGB MKIII offers sound-to-light, stand-alone modes, and DMX control so it can be controlled with the rest of your lighting. It also features an ILDA port for professional computer control. Furthermore, you can use the CS-1000RGB MKIII in the master-slave mode; so it’s perfect for small to medium-sized nightclub installs, indoor events and mobile DJs.
Pure diode multi-colour RGB laser system
The CS-1000RGB MKIII is a pure diode multi-colour RGB laser system with a total output power of up to 1’000 mW and guaranteed output power of 800 mW. The red laser source has an output power of 200 mW / 650 nm, the green 70 mW / 520 nm and the royal-blue laser source has an output power of 530 mW / 450 nm. The laser sources ensure brilliant colours and powerful laser beams. The projector has good beam specifications with ca. 3 mm / 1.1 mrad. The galvo system has a scan speed of up to 28 kpps @ 8° ILDA.
CS-1000RGB MKIII offers ILDA interface
Also available is a wide selection of DMX Controllers and Smoke Machines.
  • 1 W RGB laser system
  • DMX controllable, master-slave operation possible
  • Diode-only laser system
  • Computer controllable via ILDA
  • Sound-to-light and stand-alone mode
  • Front panel laser beam masking plate
  • Capable of basic graphics, texts and logos
  • Several hundred colours, including white
  • 28 kpps @ 8° ILDA scanners
  • 360° mounting bracket
Total Power typical: 1000 mW
Guaranteed power: 800 mW
Power Red: 200 mW / 650 nm
Power Green: 70 mW / 532 nm
Power Blue: 530 mW / 445 nm
Beam Specifications: ca. 3 mm / 1.1 mrad
Laser Sources: Diode
Laser Class: 4
Operation Modes: Auto, Sound, DMX, ILDA, Master/Slave
Scanner: galvo system, 28 kpps @ 8°
Scan Angle max.: 40°
Basic Patterns: ca. 130 (layers, tunnels, fences, waves, etc.)
Accessories: Power Cable, Manual, Interlock Connector, Key
Power Supply: 85V – 250 V AC
Power Consumption: 20 W
Dimensions: 220 x 150 x 116 mm